Çift Terapisi

Çift terapisi, aile terapisi ya da evlilik terapisi olarak adlandırılan psikoterapiler; çiftlerin birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri, üstesinden gelinemeyen tekrarlayan sorunlarla başa çıkabilmeleri ya da ilişkilerinden aldıkları doyumu arttırabilmeleri gibi amaçlarla gerçekleştirilen terapilerdir.

İlişkide uzun süredir devam eden ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan sorunların ele alındığı terapilerde, tarafların birbirini doğru anlaması, yeni ve etkili iletişim yaklaşımlarının kazanılması, her iki tarafın da ilişkiden aldığı doyumun ve yaşam kalitelerinin arttırılması hedeflenir.

Çift terapilerinin bireysel psikoterapilerde kullanılanlardan farklı kendine özgü birtakım yaklaşım ve teknikleri bulunmaktadır. Tıpkı diğer psikoterapilerde olduğu gibi çift terapisi, evlilik terapisi ya da aile terapisi uygulamaları için başlarken belli bir seans sayısından söz etmek olanaksız olduğu kadar etik dışıdır. Terapiye başvuran çiftin ortak ya da ayrı ayrı tanımladığı sorunlar ve terapi sonunda erişmek istedikleri hedefleri terapistleri ile gerçekleştirecekleri çalışmada kullanılacak yol haritasının önemli belirleyici noktalarıdır.