Cinsel Terapi

Cinsellik denince sadece cinsel birleşme değil; duygusal, dokunsal, iletişimsel, paylaşım, aşk ve yakınlaşma akla gelir. Cinsel ilişki her iki kişinin arzusu ve isteğiyle, zorlama olmadan yaşanması gerekir. Sağlıklı cinsel ilişki özgürce yaşanan, yakınlaştıran, mutlu hissettiren fiziksel ve ruhsal bütünlük oluşturan haz kaynağıdır. Cinsellik kişilerin bulunduğu toplumun kültürel yapısına, yaşayışlarına, fiziksel görünümlerine, inanışlarına, kişilik özelliklerine ve ruhsal durumlarına göre farklılık gösterir. Fakat sağlıklı cinsel ilişki bunu zorlamadan yaşayan, kendilerine özel kılınan, sevdikleri ve sevmediklerine göre, tercihlerine göre zevk almayı ve vermeyi esas kılan sonunda mutlu hissettiren, kimyası uyan yakınlaşmadır.

Cinsel kimlik çok küçük yaşlarda kazanılırken, cinsel bilgi çok geç ve doğru bilinen yanlışlarla öğrenilir. Daha çok küçük yaşlarda ayıplanan, yasaklanan, konuşulmayan, korkutulan bir toplumun bireyi cinsel haz yerine cinsel zorlanma şeklinde bir ilişkiye maruz bırakılır. Kişilerin ilişkilerinde yaşadığı sorunların cezalandırıldığı alan cinsel ilişki olabildiği gibi, sorunlarının çözüldüğü, bağışlandığı yakınlaşma da cinsel ilişkidir. Bu kadar hassasiyet ve değişkenin olduğu cinsellik her türlü handikaba açık demektir.

Toplumda cinsel ilişki fiziksel hastalıklardan çok ruhsal sorunlardan dolayı olumsuz etkilenir. Tam tersi cinsel sorunlar tek başına olduğunda ruhsal sorunların oluşmasına, kişiler arası ilişkinin bozulmasına sebep olabilir. Cinsel ilişki esnasında iletişim kurmak bedensel, ruhsal ve sözel iletişim esasına göre şekillenir. Bunlardan birinin yokluğu diğerlerinin de olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Nasıl ki sosyal iletişimde kendini ifade etme önemliyse cinsel ilişkinin de iletişim dili önemlidir.

Cinsel sorunlar kadın ve erkekte farklı sebeplerden aynı sorunlara yol açar. Bunlar cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma ve orgazm sorunlarıdır. Anatomik ve fiziksel sorunları dışarda tutarsak psikolojik sebepleri çok fazla etkiler.